Odnawialne źródła energii elektrycznej zyskują coraz większą popularność, nie tylko za sprawą restrykcji nakładanych przez Unię Europejską w związku z pozyskiwaniem energii przy pomocy konwencjonalnych źródeł, ale także z tego względu, iż OZE nie są uzależnione od miejsca występowania surowców. Jest to również doskonały sposób na usamodzielnienie się pod względem energetycznym, co jest niezwykle ważne we współczesnych czasach, gdzie pobieranie energii elektrycznej od dystrybutorów staje się coraz droższe. Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania energii przez gospodarstwa domowe jest fotowoltaika, która za sprawą paneli słonecznych umieszczanych na dachach lub wyznaczonych do tego terenach, pozyskuje energię elektryczną za sprawą promieni słonecznych. Osoby korzystające z fotowoltaiki nie tylko zwracają uwagę na niezawodność produktów, ale również znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Jednak w dalszym ciągu tego typu inwestycje w OZE są odrzucane, gdyż potencjalni klienci obawiają się, że miejsce na montaż paneli słonecznych, odznacza się zbyt małym stopniem nasłonecznienia, jednak w tym przypadku z pomocą przychodzą magazyny energii.
Czym są magazyny energii elektrycznej?
Domowe magazyny energii w dużym stopniu pozwalają na wypracowanie niezależności energetycznej przez konsumentów. Magazyn energii jest niczym innym jak akumulatorem, który posiada określoną liczbę cykli ładowania. Współczesna technologia pozwala na inwestowanie w wyspecjalizowane akumulatory litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe, które generują nawet kilka tysięcy cykli, co wydłuża ich żywotność nawet do 10-15 lat. Prąd, który został zgromadzony w magazynie, powinien wystarczyć na kilkanaście godzin ciągłego użytkowania. Magazyny energii mają za zadanie gromadzenie energii wytworzonej przez panele słoneczne, aby w późniejszym czasie móc zasilić prądem wybrane obszary, bez konieczności nieustannego korzystania z odnawialnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. W okresach gdy fotowoltaika przestaje produkować prąd, zaczyna być on pobierany z magazynów energii, które zasilają gospodarstwa domowe wypracowanymi nadwyżkami w ciągu dnia. Gdy cała nadwyżka znajdująca się w takowym magazynie zostanie wykorzystana, dopiero wtedy energia jest ponownie pobierana przez źródła OZE.
Jakie są główne zalety posiadania magazynów energii?
Zdecydowanie największą zaletą posiadania magazynów energii przez konsumentów jest wypracowanie niezależności energetycznej. Przy pomocy domowego magazynu energii, właściciel nie będzie uzależniony od dystrybutora, co jest niezwykle ważne w przypadku poważnych awarii. W tym przypadku wyłączenie prądu na długi okres jest niegroźne, gdyż użytkownik w dalszym ciągu może pobierać energię z magazynu energii. Niepodważalną zaletą jest również fakt, że nadwyżki wypracowane przez panele słoneczne zostają u właściciela. W przypadku posiadania fotowoltaiki bez magazynów, cała nagromadzona energia jest zwracana do dystrybutorów. Ma to również ścisły związek ze zmniejszeniem kosztów pozyskiwania energii elektrycznej, gdyż w przypadku gromadzenia energii, całość zostaje u konsumenta, dzięki czemu oszczędza się na kosztach.
Czy magazyny energii posiadają jakieś wady?
Jak można już wywnioskować, magazyny energii posiadają wiele zalet, które są niezwykle zachęcające, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach koszt pozyskiwania energii elektrycznej od dystrybutorów sukcesywnie wzrasta. Jednak czy to urządzenie posiada jakieś wady? Głównym tematem dyskusji odnośnie bezpieczeństwa z użytkowania magazynów są akumulatory litowo-jonowe. Przeładowanie i przegrzanie tych akumulatorów może skutkować pożarem, zaś ich przewóz oznaczany jest jako towar niebezpieczny. Co prawda, większość takich awarii można zobaczyć jedynie podczas testów produktów, jednak konsument zawsze musi liczyć się z potencjalnym ryzykiem, które można zminimalizować poprzez prawidłowe korzystanie z takowych urządzeń.
Po zapoznaniu się z artykułem, wielu ludzi w dalszym ciągu będzie zastanawiało się czy warto inwestować w magazyny energii? Wizja pożaru z pewnością przez lata odrzucała wielu konsumentów do zakupienia produktu, jednak prawidłowe użytkowanie i przestrzeganie zaleceń dotyczących odpowiednich parametrów magazynów energii działających w gospodarstwach domowych w znacznym stopniu minimalizują to ryzyko. Zdecydowanie warto rozważyć domowe magazyny energii przy korzystaniu z fotowoltaiki, gdyż posiadają one sporo zalet, które nie tylko zminimalizują koszty pozyskiwania energii, ale także wypracują niezależność energetyczną klienta.