W związku z dynamicznym rozwojem rynku energii odnawialnej, produkcja zielonej energii z roku na rok dynamicznie wzrasta. Wraz z powstawaniem nowych jednostek OZE wzrasta również produkcja zielonej energii, którą trzeba przesyłać i zagospodarować. Coraz bardziej widoczna staje się potrzeba stabilnej sieci, eliminowania strat przesyłowych i dalszego inwestowania w rozproszoną infrastrukturę energetyczną. Staje się to problemem dla samych operatorów energetycznych, którzy muszą ponosić koszty tych inwestycji. Ponadto odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i wiatr, są niekontrolowane, zapotrzebowanie na energię elektryczną musi odpowiadać podaży, aby ustabilizować sieć. Rozwiązaniem tego problemu są domowe magazyny energii. Dlaczego warto posiadać go we własnym domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jakie są najpopularniejsze magazyny energii?
Nowoczesne metody magazynowania energii fotowoltaicznej można podzielić na elektrochemiczne, elektryczne, chemiczne, termochemiczne i mechaniczne. Pierwszą formą magazynowania energii jest przede wszystkim tzw. superkondensator. Niestety, stosowanie fotowoltaiki do przechowywania energii w praktyce ma poważną wadę: większość z nich pozwala jedynie na przechowywanie energii o niskiej gęstości, a te opracowane przy użyciu lepszych technologii są zbyt drogie, aby ich koszt zakupu do domu prywatnego naprawdę się opłacał. Drugi to akumulatory, zwane również bateriami. Ich koszt zakupu jest znacznie bardziej rozsądny, a najlepszy tego typu magazyn energii litowo-jonowej charakteryzuje się wysoką sprawnością. Są obecnie najlepszym sposobem magazynowania energii fotowoltaicznej.
Akumulatory do magazynowania energii
Różne typy akumulatorów gromadzą, a następnie uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie i na styku elektrolitu z elektrodami. Jedną z najlżejszych baterii jest bateria litowo-jonowa. Ze względu na tę właściwość znalazły zastosowanie w pojazdach elektrycznych, urządzeniach elektronicznych w telefonach komórkowych, laptopach i innych urządzeniach przenośnych. Poprawie parametrów akumulatorów litowo-jonowych towarzyszyła obniżka ceny, co przekłada się na poprawę ekonomiki użytkowania. To z kolei doprowadziło do ich wykorzystania jako domowego magazynu energii, charakteryzującego się dość nieregularnym działaniem. Zaletą akumulatorów litowo-jonowych jest nie tylko ich niewielka waga, ale również duża gęstość mocy, dzięki czemu urządzenia o małej pojemności mogą być ładowane i rozładowywane dużymi prądami. Jest to ważna cecha, szczególnie w przypadku zastosowań domowych o dużej mocy o niskim poborze mocy.
Ile kosztuje magazyn energii?
Odpowiedź na to pytanie zależy od skali magazynowania energii PV. W przypadku czteroosobowej rodziny warto zastanowić się nad wyborem magazynu o pojemności około 10 kWh. Ceny akumulatorów systematycznie spadają w ciągu ostatnich 20 lat. Przy obecnych cenach rynkowych koszt zakupu magazynów energii fotowoltaicznej wynosi od 20 000 do 30 000 zł. Jednak ilość różni się w zależności od wybranego producenta. Prosumenci mogą również skorzystać z niedawno uruchomionego programu finansowania.
Czy można uzyskać dofinansowanie do magazynów energii?
Dotacje w ramach programu Mój Prąd są od wielu lat podstawą wzrostu liczby przyłączonych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Program uruchamia się cyklicznie w kolejnych wersjach. Obecnie Mój Prąd 4.0 wszedł w życie 15 kwietnia, a wnioski o dofinansowanie na magazyny energii słonecznej można składać do 22 grudnia 2022 r. NFOŚiGW co roku przeprowadza nabór wniosków i zastrzega, że finansowanie może zakończyć się do grudnia i jak większość tego typu programów, Mój Prąd 4.0 pozostaje aktywny do wyczerpania przydzielonej puli środków. Obecna dotacja do magazynowania energii wynosi 7500 złotych. Jest to dotacja, która obejmuje koszt zakupu baterii lub akumulatorów, a także koszt montażu, transportu i podłączenia sprzętu. Ważne jest to, że jeśli Twoja inwestycja to również magazynowanie energii fotowoltaicznej + fotowoltaicznej, faktycznie zarobisz dodatkowy 1000 zł, bo 4000 można uzyskać na same instalacje paneli, ale przy zakupie z zasobnikiem energii dotacja na PV wzrasta do 5 tysięcy.
Zapewnij bezpieczeństwo swojemu gospodarstwu domowemu
Wartością dodaną tego rozwiązania jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Własny magazyn energii zapewnia niezależność od sieci, co w szczególności oznacza brak przerw w dostawie prądu. Warto bez problemu zaprojektować go jako awaryjne źródło zasilania. W dobie domowych biur i urządzeń takich jak automatyczne bramy i rolety, ciągłość elektryczna staje się coraz ważniejsza. Nie tylko to. Dzięki takiemu systemowi możesz korzystać z codziennych udogodnień, aby normalnie funkcjonować podczas dni awarii sieci. Kierowanie nadmiaru energii do własnego magazynu minimalizuje również ryzyko przeciążenia sieci lub lokalnej awarii.