Odnawialne źródła energii to te, których zasób odnawia się w relatywnie krótkim czasie. OZE, jako niewyczerpalne źródło energii nabiera coraz większego znaczenia także w Polsce. Sporym zainteresowaniem w ciągu ostatnich lat cieszą się zwłaszcza instalacje fotowoltaiczne. Panele słoneczne montowane są na dachach firm, ale również budynków jednorodzinnych.

Odnawialne źródła energii- jakie są używane w Polsce?

W dalszym ciągu w kraju wykorzystuje się przede wszystkim nieodnawialne źródła energii (węgiel). Wzrasta jednak popularność zasobów odnawialnych, z których można uzyskać niezbędną energię dla każdego gospodarstwa domowego. W Polsce można czerpać:

  • energię słoneczną – inaczej określana jako energia promieniowania słonecznego. Niezwykle popularna w naszym kraju i używana zwłaszcza do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Uzyskuje się ją poprzez montaż kolektorów słonecznych albo ogniw fotowoltaicznych,
  • energię wiatru – nie zawsze jest to opłacalne źródło, z uwagi na obecność w Polsce różnych stref wietrzności. Polega na zastosowaniu wiatraków wyposażonych w turbiny wiatrowe,
  • energię wody – czyli hydroenergię. Podstawą zasobów są wody śródlądowe o wysokim stężeniu przepływu i sporym spadzie. Wykorzystanie energii wody w kraju polega przede wszystkim na funkcjonowaniu elektrowni wodnych,
  • energię geotermalną – to energia cieplna wnętrza Ziemi, która kumuluje się w skałach i wodach. Jest to przede wszystkim źródło energii cieplnej i niekiedy też energii elektrycznej,
  • energię biomasy – tworzy się poprzez zastosowanie substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają procesowi biodegradacji. Są to odpady i resztki z gospodarstw domowych, przemysłu i rolnictwa. Energię cieplną i elektryczną wytwarza się głównie poprzez spalanie biomasy.

Odpowiednio dobrane urządzenia oraz instalacje pozwalają na skuteczne przygotowanie i przetworzenie tych zasobów, w celu ich późniejszego wykorzystania.

Rynek fotowoltaiki w Polsce – jak wygląda?

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Skąd wynika tak ogromna popularność tego rozwiązania? Jednym z powodów są wprowadzane programy dofinansowań, które redukują koszty zakupu i montażu takiego systemu. Dzięki nim decyzja o montażu paneli jest prostsza, a cała inwestycja zwraca się w krótszym czasie. Ponadto, procedury i formalności zostały uproszczone do minimum. Rynek fotowoltaiczny w Polsce prężnie się rozwija. Ważną zmianą jest to, że od 1 kwietnia 2022 obowiązuje tak zwany model sprzedażowy. Prosumenci nie magazynują już nadwyżek energii w sieci, a mogą je sprzedać. Jeśli potrzebują prądu z sieci, wówczas kupują go po cenach zgodnych z taryfą, jak i opłatami dystrybucyjnymi. Wpływa to oczywiście na wydłużenie okresu zwrotu z inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest zatem inwestycja w urządzenia zwiększające autokonsumpcje, takie jak magazyny energii.

Czym są magazyny energii?

Domowe magazyny energii to urządzenia służące do przechowywania wyprodukowanej energii, w celu jej późniejszego zużycia (np. w godzinach wieczornych). Mówiąc prosto, przypominają one duże akumulatory czy też powerbanki. Dzięki nim gospodarstwo domowe może momencie godzinach wieczornych oraz nocnych sięgnąć po nadwyżki energii zebrane podczas największego nasłonecznienia w dzień i wykorzystać je na swoje bieżące potrzeby. W zależności od rodzaju sprzętu może on przechowywać energię elektryczną bądź cieplną. Dostępne modele różnią się żywotnością, pojemnością i zastosowaną technologią. Nie jest to rozwiązanie tanie, aczkolwiek stanowi inwestycję na długie lata i niesie ze sobą wiele korzyści.

Magazyny energii – zalety

Domowe magazyny energii pozwalają na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej nawet do 270/280 dni w roku. Dostęp do darmowego prądu w każdym momencie jest ogromną zaletą, zwłaszcza w czasach ciągle rosnących cen. Co ważne, takie urządzenie przydaje się także w czasie awarii zasilania. Daje poczucie bezpieczeństwa i niezależności od miejskiej sieci energetycznej. Osoby rozliczające się w systemie net-billingu mogą rzadziej kupować prąd z sieci, przez co panele słoneczne stają się dla nich jeszcze bardziej opłacalne. Posiadając domowy magazyn energii, prosument przesyła do sieci mniej energii, przez co niweluje ryzyko nadmiernego napięcia w sieci oraz wyłączeń instalacji. Zakup magazynu energii jest więc polecany wszystkim osobom, które zdecydowały się już na inwestycję w fotowoltaikę. 

Dlaczego magazynowanie energii jest tak istotne?

Niezależność od stale rosnących cen prądu daje poczucie spokoju, bezpieczeństwa rodziny, stabilności. Nie bez znaczenia jest także to, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opcją korzystną dla samego środowiska. Pomimo niepodważalnych zalet, należy pamiętać, iż pozyskiwanie energii z OZE zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Jak wiadomo, z roku na roku ulegają one gwałtownym zmianom. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zużywanie energii na bieżące potrzeby, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Właśnie dlatego, tak ważną kwestią jest jej przechowywanie w magazynie, dzięki czemu energia nie zostanie przekierowana do sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna wzbogacona o magazyn energii jest doskonałą propozycją dla gospodarstw domowych, które chcą uniezależnić się od sieci energetycznej. Urządzenie to pozwala na efektywne i jak najbardziej świadome wykorzystywanie wytworzonego przez fotowoltaikę prądu. Warto podkreślić, iż rozwiązanie to wspiera też stabilność krajowego systemu energetycznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Zapytanie o dostępność

Tłumacz »
Scroll to Top