Ile kosztują magazyny energii?

Magazyny energii – cena, którą trzeba ponieść?

Instalacja fotowoltaiczna może z powodzeniem funkcjonować bez magazynów energii elektrycznej. Jednakże w ostatnich czasach coraz częściej zwraca się uwagę na to, że takie rozwiązanie niekoniecznie jest optymalne. Składa się na to parę czynników.

Tak naprawdę dopiero po zainstalowaniu magazynów energii możliwe jest pełne wykorzystanie możliwości fotowoltaiki. Bez ich obecności gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo wykorzystuje tylko część wyprodukowanej energii na bieżące potrzeby, a reszta jest oddawana do sieci. Dzięki przechowywaniu możliwe jest używanie jej w dużo większym stopniu i w dogodnym dla siebie czasie, co wiąże się oczywiście z zauważalnymi oszczędnościami na rachunkach. Pomaga to także osiągnąć znacznie większą niezależność energetyczną, i w znaczny sposób zwiększyć autokonsumpcję.

Magazyny energii stanowią również doskonałe zabezpieczenie na wypadek wystąpienia złych warunków atmosferycznych. Wydajność fotowoltaiki jest zależna od nasłonecznienia. W letnich miesiącach tego typu instalacje doskonale spełniają swoją funkcję, ale ich możliwości obniżają się wraz z pogorszeniem pogody. W przypadku pochmurnych dni urządzenie pozwala na wykorzystanie energii zgromadzonej dzień wcześniej, o ile pogoda była słoneczna.

Nie bez znaczenia jest też kwestia wszelkiego rodzaju awarii i przerw w dostawie energii elektrycznej. Instalacja magazynów energii to rozwiązanie, które pozwala na normalne funkcjonowanie nawet w przypadku nieprzewidzianych wypadków. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, gdzie wszelkie przerwy w pracy mogą wiązać się ze stratami finansowymi.

Jak widać po powyższych przykładach, magazyny energii nie są inwestycją niezbędną, ale ich brak znacznie ogranicza możliwości wykorzystania fotowoltaiki, lub innych źródeł OZE jak np. Przydomowe wiatraki z tego powodu zdecydowanie warto rozważyć ich zakup.

Ile kosztuje magazyn energii? Co wpływa na cenę?

Z racji na coraz większą popularyzację instalacji hybrydowych, czyli paneli fotowoltaicznych wykorzystujących magazyny energii, koszt tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej przystępny dla prywatnych i biznesowych inwestorów. Wiele jednak zależy też od tego, na jaki model urządzenia zdecyduje się dana osoba.

Ceny magazynów energii mieszczą się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na ostateczny koszt wpływa między innymi ich pojemność, poziom technologiczny, czy też prestiż producenta. Nie bez znaczenia jest również rosnący z roku na rok popyt na tego rodzaju urządzenia, który może być w perspektywie paru lat głównym czynnikiem obniżającym ceny takich instalacji.

W dolnym przedziale cenowym znajdują się akumulatory o pojemności 5 kWh co do zasady są to magazyny niskonapięciowe o ograniczonej funkcjonalności. Sprawdzają się one jednak tylko przy gospodarstwach domowych o małym zapotrzebowaniu energetycznym. Zapewniają zapas energii wystarczający na kilka lub kilkanaście godzin użytkowania, a rozwiązania techniczne dostępne na rynku pozwalają z nich zasilić co najwyżej jedną z trzech faz w gospodarstwie.

W bardziej wymagających przypadkach warto postawić na urządzenia o zdecydowanie większych możliwościach. Wśród popularnych modeli można wymienić między innymi magazyny energii litowo-żelazowo-fosforanowe o pojemności 10 kWh legitymujący się wysokim napięciem takie jak MTR CELLS K10.
Są one chętnie wykorzystywane zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i biznesowych. Koszty takiej inwestycji zaczynają się jednak od około 22 tysięcy netto tysięcy złotych. Istnieją jednak sposoby na obniżenie jej ostatecznej ceny, cena ta jednak nie jest wygórowana mając na uwadze krótki okres zwrotu do 3 może 4 lat przy żywotności 15/18 lat magazynu.

Ceny magazynów energii, a wsparcie rządowe

Pomimo licznych zalet magazynów energii i ich opłacalności przy długoterminowym użytkowaniu, ceny ich zakupu wciąż bywają zaporowe dla wielu osób. Na szczęście urządzenia tego typu są ujęte w licznych programach wsparć i dofinansowań.

Jednym z nich jest rządowa inicjatywa Mój Prąd 4.0, która weszła w życie w 2022 roku. Zakłada ona bezzwrotne dotowanie instalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak między innymi magazyny energii. Dzięki uczestniczeniu w tym programie można zaoszczędzić na zakupie akumulatorów nawet do 7,5 tysięcy złotych, w przypadku zastosowania odpowiedniego falownika a najlepsze magazyny współpracują z takimi to można otrzymać dodatkowe 3000 złotych dotacji za wykorzystanie urządzeń wspierajacych EMS.

Do inwestycji w magazyny energii są zachęcani także rolnicy. Wszyscy właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych mających od 1 do 300 hektarów powierzchni i prowadzący działalność przynajmniej rok, mogą ubiegać się o dofinansowania z programu Agroenergia. W takim wypadku można otrzymać wsparcie w wysokości około 20% kosztów całej instalacji. Rolnicy mogą skorzystać także dodatkowo z ulgi inwestycyjnej w wysokości 25 procent kosztów. Można odliczyć je od podatku rolnego i uzyskać zwrot vat.

Wszystko to sprawia, że zakup i wykorzystanie magazynów energii staje się możliwe dla znacznie większej liczby osób.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Zapytanie o dostępność

Tłumacz »
Scroll to Top